Otevřít menu
PREMIUM PELLETS

Co jsou to pelety

06.09.2018

Co jsou to pelety. Opáčko pro začátečníky.​

Topíte vlastním kotlem a při tom chcete dýchat čerstvý vzduch? Chcete se probouzet do vytopené místnosti, aniž byste museli v noci chodit přikládat? Potom právě pro vás máme vhodné řešení vytápění. Jsou jím dřevěné pelety, pro svou nízkou hmotnost a malý rozměr často nazývané "peletky". Jsou topivem zdravým, tedy šetrným k životnímu prostředí, a přitom komfortním, protože jimi zatopíte v automatickém kotli.

Pelety se vyrábí slisováním piliny, která vzniká jako odpad při zpracování dřeva. A k peletování jsou vhodné i další vedlejší výrobky dřevozpracujícího průmyslu, jako jsou piliny, hobliny, odřezky a obrusný prach. Jen musí být v přírodním stavu bez jakýchkoliv škodlivých příměsí. Nesmí být opatřeny ochrannými nátěry a nesmí obsahovat syntetická pojiva. A to je první důvod pro volbu certifikovaných pelet, které budou označeny "ENplus A1" - u těch se přísně hlídá vstupní surovina.

Na rozdíl od kusového dřeva ovšem pelety umožňují automatické vytápění, a to díky svým normovaným rozměrům. Většinou je to průměr 6-8 mm a délka 20 až 30 mm. To znamená, že je možné pro přikládáni využít dopravník který je dopraví v úzké hadici přímo do kotle a vás zbaví nutnosti přikládat. Plně automatizované systémy vytápění (kotle i kamna) mají vysoký obslužný komfort, protože umožňují předzásobení a automatický přívod paliva až k topeništi. To přivítají všichni, od hodně zaměstnaných tátů od rodin přes maminky s dětmi až po babičky a dědečky, kteří potřebují vytopit dům bez fyzicky náročné práce.

 

ŠETRNÉ A KOMFORTNÍ TOPENÍ PRO VŠECHNY

Peletováním vzniká zcela nový druh dřevního paliva s vysokou energetickou hustotou a dobrými palivářskými vlastnostmi. Jestli mají skutečně konkrétně ty pelety, které kupujete, vysokou výhřevnost a účinnost při spalování, co za vás zase pohlídá certifikace ENplusA1. S tou si můžete být jisti, že se nespálí zbytečně moc pelet, abyste dosáhli požadované teploty.

Pelety se uplatní jak v rodinných domcích a chatách, tak ve větších budovách, jako jsou penziony, restaurace a podobně. Automatické přikládání ušetří práci personálu. Pelety také nepotřebují žádné speciální zacházení při manipulaci, moderní dopravci vám je dovezou až k domu (i v horách) a umožňují snadné a ekonomické skladování. Čím více máte skladovacích prostor, tím levněji můžete pelety nakoupit, protože je budete moci objednat dopředu za letní ceny na celou topnou sezonu. A proč jsou pelety tak ekologické? Oproti uhlí je to opravdu velký rozdíl, především neobsahují skoro žádnou síru nebo prach a je z nich velice málo popele. Svým rozhodnutím tak můžete znatelně ovlivnit životní prostředí vaší vesnice. Hlavní výhodou je, že pelety nezvyšují obsah CO2 Navíc jsou obnovitelným a lokálním zdrojem vytápění, dřeva je v českých lesích spousta a další pořád roste. Pelet bude tedy i do budoucna dostatek, už nyní dvě třetiny českých· pelet vyvezeme do zahraničí, protože domácí poptávka teprve v posledních letech rychle roste. Výhodu vidíme i v ekonomické stránce. Je třeba si uvědomit, že ceny fosilních paliv se dlouhodobě zvyšují, protože zásoby ropy a zemního plynu ubývají a postupně. dochází k jejich vyčerpání. Ani zásoby uhlí nebudou stačit na pořád. Kdežto starosti o zajištění potřebného množství dřevních pelet jsou v našich končinách neopodstatněné. Tato výhoda vede také k rychlejší návratnosti investice do nových peletových kotlů, na které vám navíc dnes přispěje stát z kotlíkových dotací až 85 % nákladů, protože má zájem na tom, aby se ovzduší v české republice zlepšovalo.

JAK S PELETAMI ZAČÍT?

Začít je potřeba s automatickým kotlem nebo krbovými kamny, které mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody, v domácnosti. Počáteční investice se vyplatí, s dřevěnými peletami každý měsíc ušetříte oproti: vytápění elektřinou nebo plynem 10 až 25 %. Kotle mají vysokou účinnost, jsou ekologické, šetrné a opravdu nenáročné na obsluhu. Pokud chcete ušetřit už v následující topné sezoně, měli byste zvážit pořízení kotle nejpozději v říjnu.

 

Zdroj: Komfortní teplíčko

 

 

 

 

všechny aktuality >>


nahoru