Otevřít menu
PREMIUM PELLETS
výroba pelet

Úsporné vytápění

Peletami můžete vytápět rodinné domy a firmy nebo veřejné budovy. Dřevní pelety jsou vhodné pro starší domy i novostavby včetně nízkoenergetických domů. Pokud stavíte nový dům, věnujte pozornost kromě kotle i skladu, kotelně a komínovému systému.

Obdobně jako u plynových nebo uhelných kotlů se teplo ze spalování pelet předává topnému médiu, jenž bývá nejčastěji voda. Tepelný výkon peletového kotle pro rodinné domy je nejčastěji v rozmezí 10 až 30 kW a lze zpravidla automaticky regulovat podle požadované teploty v rozsahu 30 až 100 % přísunem paliva a množstvím vháněného vzduchu. Účinnost kotle dosahuje až 94 %. Otopnou plochu lze orientačně stanovit při tepelných ztrátách objektu 50 W/m2 a 10 kW výkonu kotle na 200 m2. Kotlem na pelety lze řešit vytápění budov i přípravu teplé užitkové vody a při instalaci je nutné myslet na prostor pro umístění paliva

Reálný konkrétní příklad:

Dům je v půdorysu 10 x 9 m vytápěná část a nevytápěná kotelna (7 x 3 m) s krytým stáním pro auto (7 x 4 m).

Dispozice je:  

přízemí -  

prádelna, WC, kumbál pod schody, chodba, spižírna, obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní

 

patro -  

2 x dětský pokoj, ložnice, šatna, WC, koupelna, chodba

Dům je postaven z broušených cihel Heluz Family 44 spojovaných na pěnu a zateplený polystyrenem 14 cm. Podkroví je zatepleno 36 cm vaty. Okna jsou dřevěná euro o síle 92 s trojsklem.

V celém domě je podlahové topení. Primární zdroj tepla je kotel na peletky OPOP BlackStar 20 Kw který je napojen na akumulační nádrž o objemu 500 l, do které je také svedeno teplo ze solárních panelů. Kotel dále ohřívá 160 l bojler. (Přes léto bojler zvládne ohřát solár.) Celý systém topení je řízen "počítačem" v závislosti na vnitřním termostatu a vnější teplotě. V obýváku je krb (14 Kw) s rozvedenými výduchy teplého vzduchu do dětských pokojů, ložnice a chodby v patře. V krbu spotřebujeme za zimu cca 20 koleček dřeva.

Za minulou zimu (2016-17) jsme spotřebovali cca 2,2 tuny peletek a za předminulou zimu (2015-16) cca 2,5 tuny.

Přemek Dvořák, Třemošnice.

vytápění peletami
topení peletami

nahoru