Otevřít menu
PREMIUM PELLETS

Srovnání ročních nákladů na vytápění

17.06.2019

Průměrný rodinný dům v ČR má tepelnou ztrátu okolo 60–70  GJ za rok. Nejlevnějším palivem je dřevo, hned po něm následují pelety, uhlí a dřevěné brikety. Reálná průměrná výhřevnost pelet se pohybuje mezi 17 a 18 GJ/t, což je více než u hnědého uhlí. Pro interiérové vytápění se většinou uplatňují peletová kamna se zásobníkem na 1–2 pytle pelet, tedy pár desítek kilo. Ceny za peletová kamna začínají na 15 000 Kč.

Centrální vytápění domu má ale už spotřebu větší. Jedná se o kotle umístěné ve sklepě nebo technické místnosti, které mohou vytápět akumulační nádrž a ohřívat teplou užitkovou vodu a radiátory. U kotle je také zásobník paliva a kotel si sám přikládá a dávkuje potřebný počet pelet. Může tak činit třeba šnekovým dopravníkem nebo pneumatickými hadicemi. Pomocí výměníku se pak teplo předává do systému, nejčastěji do vodního oběhu. Nejlevnější kotle na pelety lze koupit pod 60 000 korun, ty nejdražší mají cenu až trojnásobnou.

Investice do peletového kotle se zpravidla vrátí do pěti let. Pokud přecházíme z vytápění elektřinou nebo topným olejem, je návratnost ještě kratší. Pokud přecházíme z vytápění plynem nebo koksem, je návratnost o něco delší.

Ideální období pro nákup pelet na zimu je jaro a léto, kdy probíhá akce a pelety zlevňují. Letní ceny bývají o 10 až 15 % nižší. Prvním důvodem je jednoduše nižší poptávka v době kdy se netopí. Začátkem září cena pelet opět začne stoupat.

Důležitý je ale také rytmus práce na dřevařských pilách, které dodávají surovinu – v létě je jí mnohem více než v zimě. U nás i v celé Evropě jsou proto pelety v létě levnější a zákazníkům se doporučuje, aby se v létě předzásobili.

všechny aktuality >>


nahoru